NHKutuphanesi1

# Moskovayıseviyorum
# MoskovaKütüphaneleri
# TSBSSAO
# NazımHikmetKütüphanesi24nolu
12 Ocak’ta Eski Yıl kutlamaları arifesinde Türk sanatçı Mustafa Cokbilir, 24 nolu Nazım Hikmet Kütüphanesi’nde “Türk Paleti” adlı projesini sundu. Moskova’daki ilk kişisel sergisi için resim, grafik ve heykel gibi sanatsal yeteneklerinin çeşitli yönlerini sundu. Sanatçı,1956 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi ve şu anda Vyksa, Nizhny Novgorod bölgesi’nde yaşıyor.
Konukları arasında: M. Cokbilir’in arkadaşları; Rusya’daki Türk Büyükelçiliği, Moskova’daki Türk iş çevreleri, yaratıcı sanatçı birlikleri, Makedonya Kültür Merkezi, “Rus Sanatına Yardım” fonu temsilcileri, basın. Kütüphane başkanı Galina Vyacheslavovna Sudina, sanatını başkentte sergileme fırsatı için Mustafa Chokbilar’a teşekkür etti ve yetenekli efendinin çalışmalarına dikkat çekmek için toplandı. Türk ressamı, resimlerinin temaları ve fikirleri hakkında kendini ve yaratıcı planlarını anlattı. M.Cokbilir “Nazım Hikmet Portresi” resim çalışmasını kütüphaneye hediye olarak sundu.
Türk Büyükelçiliği siyaseti ve kültürü danışmanı Gülru Geiser, izleyicilerin dikkatini, ülkelerimiz arasındaki kültürel bağları genişletmenin önemine dikkat çekti. Rus ve Türk Girişimciler Derneği (RTIB) Başkanı Naki Karaaslan, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin hızla gelişmesine, halklarımızın kültürel etkileşiminin devam etmesine işaret etti. Bir sanatçı, yazar ve kamu figürü olan Maria Valdes Odriosola, sermayenin kütüphanelerinin kültür merkezlerine hızlı dönüşümü konusunda inandırıcı bir biçimde konuştu; pek çok müze ve galeriden daha aktif çalışıyordu.
Gundem Avrasya’nın yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmeni olan Galina Shatalova, yayınlarının en son sayısını sundu ve onu kütüphane fona devretti. Makedonya Kültür Merkezi başkan yardımcısı Alexander Belugin, merkezin Moskova’da düzenlediği sergiler ve olaylar hakkında konuştu. “Rus Sanatına Yardım Vakfın” Başkan Yardımcısı Ekaterina Serebryakova-Nikolaeva, sanatçıya eserler ve kütüphane çalışanları için muhteşem oda toplantıları düzenlemeleri için teşekkür etti. Okuma odasında bütün akşam harika bir müzikti – Julia Falin piyanoyu doğaçlamış, Türk sanatçısı Mustafa Cokbilir’in sanatıyla tanışmak için yeni bir Yılbaşı öncesi ruh hali hazırlıyordu.